Princip solární elektrárny

Potřebujete snížit energetickou náročnost rodinného domu? Chcete utrácet za energie podstatně méně? V takovém případě byste měli vsadit na fotovoltaickou elektrárnu, která dnes není nic neobvyklého nebo výjimečného. Vezměte si, na kolik solárních panelů narazíte ve chvíli, kdy jedete do práce nebo kdy se procházíte po ulici. Takřka každý druhý rodinný dům má solární panely na střeše, takřka každý druhý rodinný dům využívá solární energii, která šetří životní prostředí a která zároveň šetří naši peněženku.

Jak funguje fotovoltaika

O solárních panelech se oho namluví opravdu spoustu, ale jen málokde je vysvětleno, jak vlastně solární panely, respektive tedy fotovoltaické elektrárny fungují. Pokud bychom ještě na malý okamžik zamířili do historie fotovoltaiky, zjistili bychom, že fotovoltaické panely měly původně sloužit pro vesmírné družice, které měly napájet. Později se však začaly využívat pro rodinné domy, kterým razantně snížily jejich energetickou náročnost.

A jak tedy fotovoltaika funguje? Laicky řečeno – fotony vyráží elektrony, zapadají do děr a vznikne elektrické napětí. Pokud bychom však měli být obsáhlejší, řekli bychom, že důležitou složkou solárního panelu je polovodič, což je nejčastěji křemík, na kterém se vytvoří prolnutí materiálů, z nichž jeden má přebytek elektronů a druhů přebytek kladných děr. Do spojení naráží fotony, které vytváří nerovnovážný stav. Elektrony následně putují k opačné elektrodě, vrhají se do prázdných děr a vzniká proud, který najednou může pohánět spotřebiče v domácnosti.

Již bylo zmíněno, že nepostradatelnou součástí solárních panelů je křemík jako polovodič. Aktuálně se aktivně pracuje i na mnohých dalších možnostech, které by křemík nahradily trochu levnějším, výkonnějším a zároveň dostupnějším materiálem.

Kolik fotovoltaika stojí?

I když se dnes na fotovoltaiku na rodinných domech narazí poměrně často, pravdou je, že se nejedná o levnou záležitost. Je však třeba konstatovat, že je to investice do budoucna, která se za pár let vrátí a poté začne vydělávat.

Cena fotovoltaické elektrárny se odvíjí od několika faktorů. Samozřejmě záleží na tom, od koho solární panely zakoupíte. Záleží taktéž na instalovaném výkonu nebo na tom, jestli budou přebytky solární energie použity na ohřev vody nebo jestli poputují do bateriového úložiště.

Co může cenu aktuálně opravdu snížit, tak je dotace. Jelikož je fotovoltaika možnost, jak snížit energetickou náročnost rodinného domu, je to zároveň jedna z oblastí podpory dotačního programu Nová zelená úsporám. V rámci dotačního programu lze požádat o dotaci na solární panely, která může snížit pořizovací cenu fotovoltaiky až o 50% pořizovací ceny. Maximálně lze dosáhnout v tomto případě na 150 tisíc korun, což opravdu není malá nebo necitelná částka. Se zajištěním dotací pomůže firma Orfina Consulting a.s.

Jak již bylo zmíněno, mějte vždy na paměti, že se jedná o investici, která se brzy vrátí. Návratnost této investice se odhaduje na osm až dvacet let.

You must be logged in to post a comment